Jak sformatować komputer? – elementarny poradnik

Franek   24 październik 2020   Możliwość komentowania Jak sformatować komputer? – elementarny poradnik została wyłączona

Kiedy dochodzi do sytuacji, w której Asus ExpertBook B9450FA (https://www.kuzniewski.pl/k4906,laptopy-asus-pro-expertbook-expertbook-b9450fa.html) zaczyna się dość znacząco zacinać lub po prostu system operacyjny padnie, wówczas konieczne okaże się sformatowanie komputera. Według wielu jest to bardzo skomplikowany proces, który wymaga dość dużego znaczenia. W praktyce jednak najtrudniejszy jest pierwszy raz, później tego typu czynność nie sprawia dużych problemów. O czym musimy pamiętać przed formatowaniem komputera? W jaki sposób to zrobić? Aby uzyskać odpowiedzi na pytania zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Co należy wiedzieć przed formatowaniem komputera?

Formatowanie to proces, który powinien zostać rozpoczęty od ustawienia bootowania z dowolnego nośnika danych w pierwszej kolejności (można to zrobić w BIOSie)Przede wszystkim formatowanie to dość poważna czynność, która może prowadzić do wielu zmian w danym urządzeniu. Każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, że sformatowanie komputera spowoduje usunięcie wszystkich danych przynajmniej z jednej partycji, na której znajduje się system. Dlatego też warto wcześniej zrobić kopie zapasowe najważniejszych plików, w przeciwnym wypadku pozbędziemy się ich właściwie bezpowrotnie. Na formatowanie komputera warto zdecydować się wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie prawidłowo uruchomić urządzenia lub zacina się na tyle mocno, że normalne korzystanie z niego jest praktycznie niemożliwe.

Formatowanie laptopa – jak to zrobić?

Formatowanie to proces, który powinien zostać rozpoczęty od ustawienia bootowania z dowolnego nośnika danych w pierwszej kolejności (można to zrobić w BIOSie). Następnie wkładamy płytę lub dowolny inny nośnik instalacyjny i postępujemy zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Prawdopodobnie najtrudniejszym etapem okaże się ten z partycjami, w praktyce jednak wystarczy najpierw sformatować jedną z nich, a następnie wybrać je do instalacji. W międzyczasie zostaniemy poproszeni o wpisanie klucza aktywacyjnego, jednakże ten krok możemy pominąć i wrócić do niego w późniejszym czasie.

Muzyka zdjęcie od lookstudio – pl.freepik.com