ThinkPad X1 Extreme – bardzo mocna propozycja od Lenovo

Franek   7 listopada 2018   Możliwość komentowania ThinkPad X1 Extreme – bardzo mocna propozycja od Lenovo została wyłączona

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowych laptopów od firmy Lenovo. Wśród nich jest model ThinkPad X1 Extreme, który bardzo mocno wyróżnia się na plus swoimi osiągami. Jest on adresowany przede wszystkim dla klientów biznesowych i ma być przeznaczony do pracy, jednak dzięki takim podzespołom jak bardzo mocna karta graficzna, będzie też mógł być wykorzystywany do domowej rozrywki – choć jest to w pewnym sensie efekt uboczny.

Procesor i pamięć

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowych laptopów od firmy Lenovo. Wśród nich jest model ThinkPad X1 Extreme, który bardzo mocno wyróżnia się na plus swoimi osiągami

Autor zdjęcia: lenovo.com

Tradycyjnie już przegląd konfiguracji laptopa zaczniemy od sprawdzenia jego procesora i pamięci operacyjnej RAM. W przypadku tej pierwszej pozycji, mamy tu do czynienia z modelem Intel Core i5-8300H. Jest to więc 4-rdzeniowy procesor z serii Core ósmej generacji. Jego prędkość wynosi aż 4.0 GHz, na brak wydajności na pewno nie będzie więc można tutaj narzekać. Jeśli do tego dodamy fakt, że Lenovo ThinkPad X1 Extreme w standardzie będzie miał zainstalowane 8 GB pamięci RAM (więcej: https://www.kuzniewski.pl/k4182,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-x-thinkpad-x1-extreme.html), z możliwością rozszerzenia tej ilości w przyszłości, to otrzymujemy już naprawdę mocną maszynę, a to dopiero początek listy mocnych parametrów.

Dedykowana karta graficzna

Bardzo dużą zaletą tego sprzętu jest to, że będzie on posiadał w standardzie dedykowaną kartę graficzną – NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti MAX-Q. Posiada ona własne 4 GB pamięci wideo typu GDDR5. Oprócz tego jest też karta zintegrowana – Intel UHD Graphics 630. Lenovo ThinkPad X1 Extreme ma więc możliwość obsługi wielu monitorów, możemy podpiąć do niego zewnętrzne ekrany i uczynić w ten sposób zaawansowane centrum multimedialne. Na pewno pomoże to osobom, które na komputerze wykonują różnego rodzaju projekty, dodatkowo wymagające renderingu 3D. Ekran samego laptopa ma 15,6 cali, natomiast wyświetlacz LCD obsługuje rozdzielczość Full HD.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme posiadał w testowanej przez nas wersji dysk twardy SSD o pojemności 256 GB, jednak bogatsze warianty mogą mieć dysk 512 GB i większe, jednak wtedy nieco rosną koszta. Podstawowa wersja, czyli przedstawiona powyżej, kosztuje niecałe 10 tysięcy złotych, według danych na koniec roku 2018. Laptop na pewno zadowoli inżynierów, projektantów, grafików komputerowych, a także osoby które w domu, po pracy, lubią obejrzeć na komputerze film czy pograć w nowe gry.