Sprawdzamy nowe laptopy od Lenovo

Franek   9 października 2018   Możliwość komentowania Sprawdzamy nowe laptopy od Lenovo została wyłączona

Producenci laptopów biznesowych regularnie wypuszczają jakieś nowe maszyny na rynek. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić jeden z nowych modeli od Lenovo. Jest to przedstawiciel serii ThinkPad, a więc popularnej rodziny przeznaczonej głównie dla odbiorców biznesowych, a więc jest to po prostu laptop przeznaczony do pracy. Sprawdźmy więc co potrafi model X1 Extreme – nowość od firmy Lenovo.

Co kryje się w środku?

Producenci laptopów biznesowych regularnie wypuszczają jakieś nowe maszyny na rynek

Autor zdjęcia: lenovo.com

Laptop nie jest duży, ani też nie jest zbyt mały. Jego wielkość można bez problemu określić jako średnią, a wszystko dzięki ekranowi o przekątnej 15,6 cali. Jednak o monitorze powiemy więcej za chwilę, a teraz przejdźmy do kwestii procesora i pamięci. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to Lenovo ThinkPad X1 Extreme będzie wyposażony w jednostki obliczeniowe od firmy Intel. Będą to modele z serii Core i5 oraz i7, włącznie z tak zwaną serią H. Oznacza to ni mniej ni więcej, że procesory będą miały nawet do sześciu rdzeni, a to już naprawdę sporo jak na laptop. Jeżeli do tego dodamy fakt, że na płycie głównej będzie można zainstalować aż do 64 GB pamięci RAM włącznie, to trzeba zdecydowanie uchylić czoła przed wydajnością, jaką będzie dysponować ta maszyna.

Co na zewnątrz?

Przejdźmy teraz do ekranu, którego wielkość to – jak wspomnieliśmy – 15,6 cali. Wyświetlacz będzie mógł obsługiwać rozdzielczość Full HD, ale dostępna będzie także wersja 4K, zwana też inaczej Ultra HD (UHD). Ten typ wyświetlacza będzie więc miał rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli, co jest naprawdę sporą ilością. Niemniej 15 cali wydaje się nieco zbyt małą wielkością ekranu, by móc w pełni wykorzystać Ultra HD, dlatego laptop będzie zapewne chętnie kupowany z wyświetlaczem Full HD. Będzie też wtedy sporo tańszy. Lenovo ThinkPad X1 Extreme posiada bardzo ciekawe zestawienie dysków twardych. Otóż będzie w nim miejsce aż na dwa dyski typu SSD, a więc odporne zarówno na upadki jak i wstrząsy, a dodatkowo bardzo szybkie. Ich maksymalna pojemność łączna będzie mogła wynosić do 2 terabajtów. Na pewno laptop zadowoli osoby, które będą chciały przetrzymywać na nim swoje projekty, nad którymi aktualnie pracują. Tak duża powierzchnia na dane z pewnością pomieści je wszystkie.