Jak wybrać notebooka?

Franek   17 maj 2017   Możliwość komentowania Jak wybrać notebooka? została wyłączona

Wybór odpowiedniego laptopa nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy nie za bardzo orientujemy się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Decyzja dotycząca zakupy komputera powinna być poprzedzona analizą swoich potrzeb. Kluczowe jest to, aby odpowiedzieć sobie na pytania – do czego będzie służył na laptop oraz w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Nawet jeżeli nie posiadamy wiedzy informatycznej możemy wybrać dobry sprzęt, który będzie mógł nam długo posłużyć, wystarczy mieć na uwadze kilka szczegółów.

Jakość wykonania

Wybór odpowiedniego laptopa nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy nie za bardzo orientujemy się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę

fot. kuzniewski.pl

Niezależnie od tego, czy laptop ma nam służyć do celów prywatnych, czy chcemy wykorzystać go do pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakoś wykonania. Obudowa komputera powinna być dobrze spasowana oraz co najważniejsze solidna. Możemy przeprowadzić prosty test, lekko uginając powierzchnię roboczą. Jeżeli będzie skrzypiąca i zbyt elastyczna, warto wybrać innym model komputera. Oprócz materiału wykonania urządzenia równie ważne będzie sprawdzenia, jak zachowuje się podczas większego obciążenia podzespołów – czy nie hałasuje oraz czy za bardzo się nie nagrzewa. Warto wybierać spośród urządzeń od sprawdzonych producentów, dobrym rozwiązaniem będą laptopy Fujitsu, Lenovo, Dell, HP, Toshiba.

Wielkość notebooka

Kolejna rzecz to rozmiar laptopa. Obecnie na rynku można znaleźć naprawdę duży wybór komputerów w różnych wielkościach, ważne jest to, abyśmy dopasowali jego wielkość do swoich potrzeb. Jeżeli szukamy sprzętu maksymalnie mobilnego, najrozsądniej będzie wybierać spośród ultrabooków, gdy komputer będzie służył nam głównie do pracy stacjonarnej albo do użytku domowego, możemy pozwolić sobie na sprzęt większych gabarytów, który pozwoli na przykład na komfortowe odtwarzanie filmów.

Rozdzielczość ekranu i matryca

Najlepiej zdecydować się na obraz HD albo Full HD, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z obrazu naprawdę dobrej jakości. Im wyższa rozdzielczość, tym większy komfort pracy. Obecnie coraz więcej komputerów posiada matrycę matową, która nie odbija światła, dzięki temu umożliwia wygodną pracę w pomieszczeniach, gdzie oświetlenie pozostawia wiele do życzenia, sprawdzi się także podczas pracy na świeżym powietrzu.

Wydajność

Kluczowa jest wydajność komputera. Producenci zazwyczaj dają do wyboru kilka możliwości. Inną konfigurację wybierzemy, jeżeli będziemy chcieli korzystać z zaawansowanych programów graficznych inną, gdy laptop będzie służył nam jedynie do przeglądania Internetu, czy korzystania z nieskomplikowanych programów biurowych.

Uwzględniają przedstawione powyżej parametry, można wybrać laptop dopasowany do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.