Czym różnią się ZBooki?

Franek   20 luty 2017   Możliwość komentowania Czym różnią się ZBooki? została wyłączona

Hp ma wśród swoich mobilnych stacji roboczych aż 3 modele 15-calowe, w dodatku nazwane na tyle podobnie, że można zostać wprowadzonym w błąd. Faktycznie są to jednak laptopy o różnych zastosowaniach, zaletach i wadach.

HP ZBook 15 G3

 Hp ma wśród swoich mobilnych stacji roboczych aż 3 modele 15-calowe, w dodatku nazwane na tyle podobnie, że można zostać wprowadzonym w błąd

fot. hp.com

Najnowsza generacja potężnej mobilnej stacji roboczej. Waży co najmniej 2,6 kg, a z dodatkowymi podzespołami, w które może zostać wyposażony, nawet ponad 3 kg. Korzysta z procesorów Intel Core i7 oraz Intel Xeon szóstej generacji. Jako jedyny z 3 modeli może być rozbudowany do 64 GB RAM. Do wyboru daje szeroką gamę profesjonalnych kart graficznych, dysków i matryc. Wśród tych ostatnich najlepsza ma rozdzielczość 3840×2160 i wykonana jest w technologii HP DreamColor (więcej). Korzysta z potężnej baterii o pojemności 90 Wh, która i tak nie wystarcza na dłuższą pracę z pełnym obciążeniem. Należy aktualnie do najmocniejszych laptopów na rynku.

Zalety: możliwe 64 GB RAM, grafika nVidia Quadro M2000M

Wady: ciężki

HP ZBook Studio G3

Znacznie lżejszy i cieńszy od powyższego modelu, a jednocześnie nieznacznie tylko słabszy. Korzysta z tych samych zasilaczy, procesorów, dysków i matryc. Waży w zależności od konfiguracji 2-2,4 kg. Jego maksimum to karta nVidia Quadro M1000M i 32 GB RAM, a więc wciąż całkiem sporo. Niestety ma znacznie słabszą 4-ogniwową baterię o pojemności 64 Wh. HP ZBook Studio wygląda też znacznie bardziej reprezentatywnie od HP ZBooka 15. Dla użytkowników, którzy muszą podróżować z mobilną stacją roboczą, może być idealnym wsparciem.

Zalety: doskonały przelicznik wydajność-waga

Wady: słaba bateria

HP ZBook 15u G3

Mimo podobieństwa w nazwie jest to zupełnie inny model. Waży poniżej 2 kg, oparty jest o procesory niskonapięciowe Intel Core, zużywa o wiele mniej energii niż dwa poprzednie i jest też sporo słabszy. Można go prawdzie rozbudować do 32 GB RAM, ale nie wykorzystuje profesjonalnych matryc HP DreamColor ani kart graficznych nVidia Quadro. Jest smuklejszy i bardziej elegancki nawet od ZBooka Studio. Sprawdza się jako prestiżowy laptop biznesowy, możliwy do wyposażenia w matrycę 4K.

Zalety: większa mobilność, atrakcyjny wygląd

Wady: zbyt słaby jak na mobilną stację roboczą

Wszystkie 3 ZBooki należą do laptopów bardzo wysokiej klasy, jak również sporo kosztują. W Polsce ich ceny zaczynają się od 8-10 tys. zł, a kończą na ponad 20 tys. zł.