Czym wyróżniają się ultrabooki?

Franek   16 maj 2016   Możliwość komentowania Czym wyróżniają się ultrabooki? została wyłączona

Moda na smukłe, zgrabne laptopy, pozwoliła wypromować słynnego ultrabooka. Produkt ten święci obecnie triumfy – ultrabooki są najbardziej poszukiwanymi laptopami w seriach konsumenckich oraz biznesowych. Jednak nie każdy lekki komputer przenośny jest ultrabookiem. Nawet wtedy, gdy jego obudowa minimalnie przekracza 2 cm wysokości, a całość konstrukcji jest wyjątkowo smukła. Czym wyróżniają się więc rasowe ultrabooki? I jak rozpoznać je w gąszczu innych laptopów?

Zainspirowany przez Intel, czyli krótka historia ultrabooków

fot. hp.com

fot. hp.com

Twórcą ultrabooków jest marka Intel. Pierwszy laptop określony tym pojęciem pojawił się na rynku w roku 2011 i miał stać się konkurencją dla MacBook’a Air. Szybko jednak pokonał swojego rywala i znalazł swoje stałe miejsce na rynku stając się konkurencją dla tradycyjnych laptopów. Sam termin ultrabook pochodzi od ultraportable notebook (ultra przenośny notebook).

Ultrabooki zostały zaprezentowane na targach Computex 2011. Firma Intel dokładnie przedstawiła tutaj cechy charakterystyczne swojego nowego produktu. Rasowy ultrabook powinien być:

  • lekki (waga do około 1,4 kg)
  • smukły (jego wysokość nie powinna przekraczać 21 mm)
  • energooszczędny (czas pracy baterii – około 5 – 8 godzin)

Wszystkie te parametry pozwoliły uzyskać laptop, który będzie wyjątkowo mobilny i doskonale wpisze się w potrzeby pracowników terenowych.

Pierwsze ultrabooki posiadały architekturę SandyBridge. Następnie, została ona zastąpiona IvyBridge. W 2013 roku na rynku pojawiły się modele z niskonapięciowymi procesorami z rodziny Haswell.

Dla kogo ultrabooki?

Stylowe laptopy o cieniutkich obudowach zachwycają swoimi kształtami. Początkowo sięgnęli po nie przede wszystkim miłośnicy gadżetów. Laptop o dobrych parametrach, który ma niecałe 2 cm wysokości i waży mniej niż 1,5 kg? Takie połączenie wzbudziło duży entuzjazm wśród fanów technicznych nowinek. Ale wyjątkowy design to jedynie część autów. Ultrabooki, dzięki swoim kompaktowym wymiarom, spełniają oczekiwania osób, które chcą mieć dostęp do komputera poza domem. Chętnie korzystają z nich mężczyźni, kobiety oraz młodzież. Panie mogą być zachwycone wysmakowanymi kształtami i smukłością Zenbooków od Asusa. Młodzieży powinny przypaść do gustu ultrabooki konwertowalne z ekranami dotykowymi. Łączą one funkcję komputera i tabletu, mają wbudowane wiele dodatkowych gadżetów i doskonale sprawdzają się do użytku multimedialnego.

Ultrabooki szybko zostały docenione przez użytkowników biznesowych. Zwłaszcza, gdy producenci wypuścili na rynek modele z niskonapięciowymi procesorami Haswell. Wśród laptopów z bardzo smukłymi obudowami, można znaleźć nawet konfiguracje, które dorównują jakością mobilnym stacjom roboczym – posiadają procesory Intel Core i7 o częstotliwości taktowania sięgającej do ponad 3 GHz, dedykowane karty graficzne nVidia Quadro K, pojemną pamięć RAM i szybkie dyski typu SSD, które zapewniają bezpieczeństwo danych.

Intelowskie przykazania

Rasowe ultrabooki to wyłącznie laptopy spełniające przykazania Intel – znak towarowy Ultrabook ™ jest zastrzeżonym produktem tej marki. Aby otrzymać ów znaczek, notebook musi:

  • wykorzystywać energooszczędny procesor Intel Core
  • mieć obudowę nie grubszą niż 21 mm (przy ekranach od 14 cali)
  • posiadać szybką pamięć masową (dysk SSD o pojemności minimum 16 GB)
  • mieć co najmniej 1 port USB 3.0
  • umożliwiać minimum 5 godzin pracy bez ładowania baterii