Drobiazgi, które decydują o wszystkim – po czym poznać dobre notebooki

Franek   12 luty 2016   Możliwość komentowania Drobiazgi, które decydują o wszystkim – po czym poznać dobre notebooki została wyłączona

Jeśli notebook jest twoim narzędziem pracy, bardzo możliwe, że spędzasz przed nim, co najmniej 25 godzin tygodniowo, czyli ponad dobę. Gdy pracujesz ciężko, a po godzinach lubisz pograć lub obejrzeć film, niewykluczone, że ten czas podwaja się. I właśnie, dlatego komfort użytkowania laptopa może okazać się bardziej istotny niż sucha specyfikacja techniczna. Gdzie w takim razie szukać na prawdę wygodnego notebooka? Czym powinien się on charakteryzować?

Klawiatura

Wybór dobrego notebooka to konieczność odpowiedzenia sobie na ogromną ilość pytań

fot. lenovo.com

Nawet w biznesowych notebookach mogą Cię spotkać przykre niespodzianki, jeśli chodzi o wejścia. Klawiatura może być zbyt mała, nie mieć bloku numerycznego, lub podświetlenia. Skok klawiszy może być krótki i niewyraźny, a ich układ wysoce nieintuicyjny. Niestety wraz z dążeniem do zmniejszenia wymiarów notebooków, coraz trudniej instalować wygodne klawiatury. Na szczęście są na rynku notebooki bardzo dobrze wyposażone pod tym względem. Z pewnością należą do nich ThinkPady T i X (np. X1 Carbon 3), ale również Asus Pro BU, czy Dell XPS. Niekiedy bardzo dobre klawiatury trafiają także do nieco tańszych modeli choćby serii ThinkPad E. Na pewno przed zakupem notebooka warto usiąść na chwilę przed nim i nawet na sucho sprawdzić klawiaturę.

Poziom emisji

Laptop, który atakuje użytkownika zbyt wysokimi temperaturami lub donośnym warkotem wentylatorów na dłuższą metę jest irytujący. Hałas pojawia się zwłaszcza, jeśli notebook wyposażony jest w standardowy dysk HDD i napęd optyczny. Wyjątkiem od reguły są biznesowe modele Toshiby (Portege, Satellite Pro), które mimo wspomnianych podzespołów są bardzo ciche. Głośne mogą też być laptopy o największej wydajności (mobilne stacje robocze). Większość ultrabooków nie powinna generować temperatury na obudowie przekraczającej ciepłotę ludzkiego ciała i hałasu przekraczającego 35 dB. Jeśli to robią, nie będą komfortowe.

Obraz

Wyświetlacze są bardzo ważne. Nie chodzi nawet o ich rozdzielczość. Swobodnie można pracować w rozdzielczości 1366 x 768, zwłaszcza, że wiele aplikacji nie jest przystosowane do użycia w wyższej i ich interfejsy mogą być mało czytelne przy rozdzielczości zbyt dużej. Jest jednak jeszcze kilka elementów, które decydują o komforcie pracy. Częstotliwość odświeżania obrazu jest oczywiście jednym z nich, oprócz tego dochodzą jednak jeszcze rozświetlenie, kontrast, kąty widzenia i wierność w oddaniu barw. Im jaśniejszy ekran tym łatwiej korzystać z niego w mocnym świetle, np. słonecznym, im szersze kąty widzenia tym łatwiej pracować np. z widokiem dzielonym na dwa ekrany. Pod tym względem sytuacja szybko się poprawia. Matowe matryce typu IPS (lub AHVA – technologia zbliżona do IPS) zapewniają bardzo duży komfort pracy i można je spotkać w coraz większej liczbie notebooków.

Inne drobiazgi

Wybór dobrego notebooka to konieczność odpowiedzenia sobie na ogromną ilość pytań. Czy ma odpowiednie porty wyjściowe? Czy porty USB nie są zbyt blisko siebie? Czy notebook ma wytrzymałą obudowę? Czy ekran można odchylić od klawiatury o więcej niż 100°? Jak długi jest okres gwarancji?