Mobilne stacje robocze HP – od eleganckich zabawek po ogromne potwory

Franek   1 grudzień 2015   Możliwość komentowania Mobilne stacje robocze HP – od eleganckich zabawek po ogromne potwory została wyłączona

Seria HP ZBook oferuje dziś cztery bardzo różniące się od siebie, ale bez wyjątku godne uwagi stacje robocze. Są wśród nich zarówno urządzenia o niezwykłej w tej klasie mobilności, jak i takie, którym z trudem można przypisać atrybut mobilności. Ponadto każdy model można konfigurować z dużą dowolnością wybierając procesory, kości RAM, karty graficzne, dyski HDD i SSD oraz wyświetlacze. Dzięki temu specjalista poszukujący odpowiedniego sprzętu bez problemu może znaleźć coś dla siebie, pod warunkiem jednak, że od początku doskonale wie czego chce. A do wyboru ma:

Seria HP ZBook oferuje dziś cztery bardzo różniące się od siebie, ale bez wyjątku godne uwagi stacje robocze

fot. hp.com

Lekkie stacje robocze – W dwóch z czterech laptopów serii ZBook postawiono zdecydowanie na mobilność. Są one bardzo lekkie i doskonale wykonane. Zdecydowanie świetnie pełnią rolę biznesowych ultrabooków, nie sprawdzają się natomiast przy wyczerpującym renderowaniu i wielogodzinnej pracy z aplikacjami typu CAD.

HP ZBook 14 G2 – 14 calowy, na prawdę smukły laptop, który jest pewną próbą połączenia funkcjonalności ultrabooka i stacji roboczej. Oparty jest o niskonapięciowy procesor Intel Core i7. Z takich samych korzystają EliteBooki 850 i 840, które do miana stacji roboczej nie aspirują, a mają też zbliżone możliwości pod względem grafiki i pamięci RAM. HP ZBook 14 G2 ma jednak wyświetlacze o wyższych parametrach kontrastu i rozświetlenia, oraz szerszych kątach widzenia. Tak na prawdę nie ma też żadnych istotnych wad i przy wadze 1,7-1,8 kg warto wybrać go jako laptopa biznesowego.

HP ZBook 15 G2 – Model bardzo podobny do HP ZBook 14 G2 i tylko z powodu wyświetlacza o przekątnej 15,6 cala ważący o 200 g więcej. W najmocniejszej konfiguracji nie wazy nawet 2 kg, co pozwala mówić o nim jako o 15 calowym ultrabooku. Ma jedynie 21,5 mm grubości, wysokiej jakości magnezową obudowę i dające dobry obraz matryce o rozdzielczości 1920 x 1080. Podobnie jak w mniejszym modelu najlepszy dostępny w nim procesor to Intel Core i7-5600U. Wydajność obu ZBooków jest bardzo podobna. 

Ciężkie stacje robocze – Pozostałe dwa ZBooki są dokładnie tym czego spodziewamy się po mobilnych stacjach roboczych. Są ciężkie, bardzo duże, potrafią się nagrzać i potrzebują dużo energii. Ich wydajność jest natomiast bardzo wysoka.

HP ZBook 15 G2 – Notebook 15 calowy, ważący ok. 3 kilogramów i mający po zamknięciu wysokość 31 milimetrów. Oparty o serie procesorów 4-rdzeniowych Intel Core i7 czwartej generacji, może korzystać między innymi z i7-4910MQ o bazowej szybkosci taktowania 2,9 GHz (3,9 z Turbo Boost). Wykorzystywane są w nim profesjonalne karty graficzne (AMD Fire Pro 5170M, NVIDIA Quadro K2100M/K1100M). Choć w stwierdzeniu tym zapewne jest nieco przesady, użytkownicy twierdzą, że w stosunku do stacji roboczych z procesorem Intel Core i7 5600U wydajność HP ZBooka 15 G2 jest dwukrotnie większa.

HP ZBook 17 G2 – Potencjalnie może być jeszcze mocniejszy od HP Zbooka 15 G2, dzięki procesorowi Intel Core i7 4940MX (taktowanie bazowe 3,1 GHz do 4 GHz z TurboBoost, 4 rdzenie, 8 MB pamięci podręcznej). Jest też znacznie większy. W ogóle to należy do największych laptopów jakie są obecnie produkowane. W maksymalnej konfiguracji waży powyżej 4 kg, ma wyświetlacz o przekątnej 17,3 cala, a jego dłuższy bok ma 41,5 cm. Zasilacz waży kolejny kilogram, a potężna bateria o pojemności 83 Wh nie wystarcza na zbyt długo. Coś za coś. W tym wypadku ogromna wydajność kosztem mobilności.

Konkurencją dla mobilnych stacji roboczych HP są zwłaszcza laptopy Dell Precision czy Razor Blade. Lżejsze modele mogą też być porównywane z MacBookami, ThinkPadami, oraz mobilnymi stacjami Fujitsu i Toshiba.